Puodelis kavos – energijai, figūrai ir sportui

Puodelis kavos – energijos užtaisas, kurio griebiamės prieš nuovargį ir darbingumui padidinti. Kavos gėrimas daugeliui – kasdienis ritualas, be kurio sunkiai įsivaizduojama produktyvios dienos pradžia. „Kava padeda sumažinti mieguistumą ir nuovargį, tačiau ne visi žinome, kad kava taip pat dažnai vartojama norint pagerinti sporto rezultatus“, – sakė Ramutis Kairaitis, Lietuvos Sporto Universiteto (LSU) docentas ir „Natural Pharmaceuticals“ sveikatingumo ekspertas.

Moksliškai įrodyta, kad kavoje esantis kofeinas – maisto papildas, kuris didina fizines galimybes. Anot R. Kairaičio, ši medžiaga skatina antinksčių liaukas gaminti du streso hormonus – adrenaliną ir noradrenaliną, kurie yra vadinamojo „kovoti ir bėgti” reflekso pagrindiniai reguliatoriai. Kofeinas pagreitina širdies ritmą, iš energijos atsargų išlaisvina pagrindinį raumenų kurą – glikogeną bei skatina raumenis veikti, todėl yra neabejotinai veiksmingas užsiimant ištvermę ugdančiu sportu, pavyzdžiui, bėgimu.

„Išgėrus vieną ar kelis puodelius kavos 30-60 min iki bėgimo pradžios bėgiosime jausdami mažesnį nuovargį, ypatingai baigiantis distancijai, – tikino ekspertas. – Kilnojant svorius kofeinas tokio poveikio neturės – jis gali tik padėti atsigauti prieš treniruotę.“

Tiesa, kofeino poveikis yra individualus ir kiekvienam veiksmingas skirtingas vartojimo būdas bei kiekis. „Sportininkams dažniausiai patariama vartoti apie 3 – 6 mg kofeino vienam kilogramui kūno masės, likus 30-60 min iki krūvio, – pasakojo R. Kairaitis. – Vertėtų įsidėmėti, jog puodelis vidutiniško stiprumo kavos turės apie 80 mg kofeino.“

Padės atsikratyti nereikalingų kilogramų

Įvairiais tyrimais įrodyta, jog kofeinas padeda reguliuoti kūno svorį bei energijos balansą kovoje su antsvoriu. Jame esanti veiklioji medžiaga skatina riebalų skaidymą. Suskaidyti riebalai gali būti „sudeginami“ (suvartojami energijai), o greitesnė medžiagų apykaita padeda išeikvoti daugiau kalorijų.

Tačiau, R. Kairaičio teigimu, šis kavos poveikis bus efektyvus tik, jei kofeino kiekis pakankamas, o fizinis krūvis nelabai intensyvus – rekomenduojama vadinamoji „riebalų deginimo zona”. 

Vartokite atsakingai

Vis dėlto kava gali tapti ne tik įpročiu, tačiau ir sukelti priklausomybę. Kai kurioje literatūroje kava net yra priskiriama silpniems narkotikams, stimuliuojantiems fizinę ir protinę organizmo veiklą. Todėl labai svarbu neviršyti rekomenduojamos paros normos. „Mitybos specialistai pataria suvartoti ne daugiau kaip 300 mg kofeino per dieną“, – pataria R. Kairaitis.

Kofeinas taip pat rizikingas turintiems širdies ir kraujagyslių sistemos, miego sutrikimų, varginamiems kepenų ar inkstų ligų, sergantiems cukriniu debetu bei vartojantiems tam tikrus vaistus (tai turėtų būti nurodyta informaciniame lapelyje). Taip pat jaunesniems nei 12 metų vaikams ir nėščioms moterims.

R. Kairaičio teigimu, produktai, kurių sudėtyje yra daugiau nei 150 mg kofeino turi būti pažymėti specialiu ženklu „Daug kofeino“, todėl atidžiai skaitant etiketes galima nesunkiai kontroliuoti kofeino kiekį.

 

Panašūs straipsniai

Leave a Comment