Liberalių pažiūrų, nevengiantis išskirtinių aprangos detalių, nesuvaržytas protokolo, meniškos sielos aštrialiežuvis, žodžio virtuozas, dažnai – su akiniais. Taip, ko gero, dauguma mūsų apibūdintume tipišką žurnalistą. Akiniai yra neatsiejama ir tikrųjų kalbos puoselėtojų – filologų, knygų redaktorių, kalbininkų įvaizdžio dalis. Pastarieji daugumai – tai savotiška profesinė „dovana“, gauta už tai, jog kasdien daug skaitoma, rašoma, dirbama kompiuteriu.
Kaip teigia populiariausio žurnalo jaunimui „Panelė“ redaktorius Orijus Gasanovas, kuris jau ne vienerius metus nešioja akinius, žurnalisto profesija – ypatinga. Kasdienybė kupina dinamikos, naujų pažinčių, įspūdžių. Nors didžioji dalis dienos skiriama informacijos, reikalingos straipsniams, paieškai, pačių straipsnių rašymui, yra ir nemažai „veiksmo“ – susitikimai su pašnekovais, fotosesijos, dalyvavimas įvairiuose renginiuose. O.Gasanovo tvirtinimu, nešiojant akinius, labai svarbu, kad šie būtų patogūs dirbant, tvirti ir, žinoma, gražūs. „Nuolatinis tiesioginis darbas su žmonėmis įpareigoja“, – sako jis.
Anot Rasos Zinkevičienės, vieno iš „Fielmann“ optikos salonų vadovės, stereotipinis filologų ar kalbininkų įvaizdis, neva tai – būtinai į senus rankraščius įsikuitusios, prie knygų stirtų palinkusios ar į kompiuterio ekraną nosį įbedusios, šeimos dažnai taip ir nesukūrusios moterys, nešiojančios akinius storais stiklais ir raginiais rėmeliais, jau gerokai pasenęs. Šiandieniniai šių profesijų atstovai – įdomios, modernios, su naujausiomis technologijomis susipažinusios asmenybės. „Filologai, kalbininkai, žurnalistai, rinkdamiesi akinius, vis dažniau dėmesį kreipia ne tik į jų kokybę, patvarumą, bet ir į išvaizdą. Dirbdama pastebėjau, kad vis labiau populiarėja ryškių spalvų, drąsesnių formų, skirtingas ir netikėtas medžiagas (pavyzdžiui, medį, rago ar kaulo faktūrą), imituojantys rėmeliai. Atsižvelgę į didesnį šių profesijų atstovų poreikį tiek apskritai akiniams, tiek atsinaujinimui, taip pat sveikindami su spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena, visus žurnalistus, redaktorius, kalbininkus visą gegužės mėnesį kviečiame ateiti pas mus ir išsirinkti akinius, kurių kaina – nuo vieno lito. Tereikia pateikti receptą akiniams arba iš anksto užsiregistruoti regėjimo patikrinimui optikos salonuose, taip pat – su savimi turėti profesiją liudijantį pažymėjimą“, – pasakoja ji. Kovo mėnuo optikos salonuose „Fielmann“ buvo skirtas buhalteriams, finansininkams bei auditoriams, balandžio – IT specialistams, programuotojams, maketų dizaineriams. Pasiūlymu pasinaudojo keli šimtai šių sričių profesionalų.
***
Tyrimų bendrovė RAIT atliktos apklausos duomenimis, žurnalistai, kalbininkai, redaktoriai patenka tarp profesijų, kurioms tenka didžiausia apkrova akims, atstovų. Tyrimu buvo siekta išsiaiškinti, kurios profesijos darbinė veikla labiausiai vargina akis.