„Pinigų bitė” patars gyventojams, kaip išmintingai elgtis su pinigais

Lietuvos bankas pristato naują finansinio visuomenės švietimo iniciatyvą – svetainę www.pinigubite.lt, joje kiekvienas ras informacijos, patarimų ir įrankių, padėsiančių išmintingai valdyti savo pinigus.

„Itin dinamiškame ir gana sudėtingame finansų pasaulyje vartotojams lengva pasiklysti tiek finansinių produktų gausybėje, tiek informacijos apie juos srautuose. Tai gali lemti skubotus ir neracionalius sprendimus, kurių pasekmės bus ilgalaikės. Todėl Lietuvos bankas, kaip centrinė finansų rinką prižiūrinti institucija, ėmėsi iniciatyvos suteikti visuomenei objektyvios ir patikimos informacijos šaltinį apie asmeninių finansų valdymą”, – sako Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas.
Pasak jo, „Pinigų bitės” pavadinimas finansinio švietimo svetainei pasirinktas neatsitiktinai – bitės yra tvarkingi, kaupiantys atsargas ateičiai, darbštūs ir puikiai mokantys planuoti gyvenimą vabzdžiai. Šios savybės ypač svarbios ir mums, žmonėms, planuojant saugią ir finansiškai stabilią ateitį.

Svetainėje www.pinigubite.lt bus galima rasti patarimų, kaip elgtis su pinigais kasdien, kaip taupyti, kaip skolintis ir neprasiskolinti, kaip apsisaugoti nuo sukčiavimo ir apginti savo teises. Finansiniai patarimai pritaikyti skirtingo amžiaus ir įvairiose padėtyse atsidūrusiems žmonėms: pradedantiems savarankišką gyvenimą, susilaukusiems vaikų, netekusiems darbo ir kt.

Tinklalapyje pateikiama išsami informacija apie populiariausias finansines paslaugas ir produktus, patariama, į ką atkreipti dėmesį, renkantis tinkamiausią pasiūlymą. Nepasiklysti finansų pasaulyje padės ir svarbiausių terminų žodynėlis bei įvairios skaičiuoklės. Taip pat daug dėmesio skiriama pensijos planavimui – pristatoma Lietuvos pensijų sistema, skelbiami pensijų fondų rezultatai.

Užsukus į naująją svetainę bus galima rasti ne tik naujienų ir aktualių straipsnių, susijusių su asmeniniais finansais, bet ir informacijos apie įvairius renginius, seminarus. Svetainė veiks kaip viena bendra platforma, sutelksianti įvairių organizacijų finansinio švietimo iniciatyvas.

Svetainė www.pinigubite.lt – viena iš priemonių, skirtų įgyvendinti Finansinio švietimo koncepciją, kurią šių metų pradžioje patvirtino Lietuvos banko valdyba. Šios koncepcijos tikslas – didinti šalies gyventojų finansinį raštingumą, skatinti domėtis asmeninių finansų valdymu ir priimti racionalius finansinius sprendimus.
„Daugelis esame girdėję sveikos gyvensenos patarimų, bet nebūtinai jais vadovaujamės. Taip ir su asmeniniais finansais. Finansinio švietimo tikslas – ne tik suteikti žinių, bet ir keisti elgseną, o tai tikrai didelis iššūkis. Tam prireiks visų organizacijų, siekiančių šio tikslo, sutelktų pastangų ir netrumpo laikotarpio”, – sako Lietuvos banko Finansinių paslaugų ir rinkų priežiūros departamento direktorius Vilius Šapoka.

Remiantis Lietuvos banko inicijuoto šalies gyventojų finansinės elgsenos ir raštingumo tyrimo rezultatais, dauguma Lietuvos gyventojų gerai vertina savo asmeninių finansų tvarkymo gebėjimus, tačiau net 64 % apklaustųjų teigia, kad, netekę pagrindinių pajamų, jie nepragyventų ilgiau nei 3 mėn. Net trečdalis apklaustųjų, prieš rinkdamiesi finansinius produktus, nesvarsto jokių kitų pasiūlymų. Sutartį dėl finansinių produktų ar paslaugų prieš pasirašydami visada perskaito tik 43 % respondentų. 70 % apklaustųjų neteisingai suskaičiavo sudėtines palūkanas.
Būtinybę tobulinti finansinį švietimą lemia naujų finansinių priemonių sudėtingumas, demografiniai pokyčiai ir nauja Europos finansų rinkos reguliavimo sistema.

Viešųjų ryšių skyrius

Panašūs straipsniai

Leave a Comment