Ilgieji savaitgaliai ir atostogos – darbymetis vagims

Vagysčių ypač padaugėja per atostogas, šventes ir ilguosius savaitgalius, perspėja saugos specialistai. Nusikaltėlius masina be priežiūros paliekama nuosavybė, todėl specialistai rekomenduoja pasirūpinti namų apsauga, neatvirauti apie planuojamas išvykas ir palaikyti gerus santykius su kaimynais.

Policijos duomenimis, per pirmuosius penkis 2013 m. mėnesius užregistruotos 1 307 vagystės, įsibraunant į gyvenamą patalpą. Nors tai 12,6 proc. mažesnis vagysčių skaičius nei pernai per tą patį laikotarpį, tačiau jį sumažinti padėtų prevencinių priemonių naudojimas ir tinkami saugos įpročiai.

„Daugiausiai vagiama didžiuosiuose šalies miestuose – Vilniuje bei Kaune. Nuo vagysčių iš butų kenčia tiek gerai įrengtų, tiek senų butų savininkai, – sakė Policijos departamento prie VRM atstovė spaudai Lina Nemeikaitė. – Didesnis galimas grobis, žinoma, labiau traukia prie turtingai atrodančių butų, tačiau jų savininkai daugiau dėmesio ir lėšų skiria savo turto apsaugai – buto durims, apsauginėms žaliuzėms, seifams, saugos sistemoms – tai pristabdo nusikaltėlius ir apsaugo nuo nepasirengusių ar atsitiktinių smulkių vagišių.“

Saugos tarnyboms iškvietimų į saugomus objektus padaugėja atostogų, švenčių metu, savaitgaliais, kai savininkai būna išvykę.

„Didžiausia klaida – manyti, kad jūsų namų vagys nelies ir todėl nesiimti jokių priemonių jiems apsaugoti. Statistika rodo, kad dauguma vagysčių yra ne spontaniškos, bet kruopščiai suplanuotos. Objektą pasirinkę vagys atidžiai jį stebi, todėl neatsargus šeimininkų elgesys leidžia jiems pasinaudoti tinkamu momentu ir pavogti turtą“, – sakė didžiausios šalyje saugumo bendrovės „G4S Lietuva“ Saugos sprendimų departamento vadovas Vidas Kšanas.

Nusikaltėliams labiausiai pasitarnauja gyventojų abejingumas, tai, kad nėra signalizacijos ir tinkamai nesaugomi turimi vertingi daiktai.

„Riziką būti apvogtiems žymiai sumažina šarvuotos durys, apsauginės langų žaliuzės ar grotos, šviestuvai su judesio davikliais kiemuose ir laiptinėse, tinkamai įmontuotos vaizdo stebėjimo kameros, profesionaliai įrengti seifai ir kitos priemonės. Viena patikimiausių prevencijos nuo vagysčių priemonė – apsaugos sistema, prijungta prie saugos tarnybos pulto. Tačiau nemažiau svarbu ir kasdieniai saugumo įpročiai“, – sakė V. Kšanas.

„G4S Lietuva“ saugos specialistai pataria atsargiai viešinti nuotraukas iš atostogų vietos socialiniuose tinkluose, nes juose naršančiam nusikaltėliui tai bus ženklas, jog esate išvykę.

Siekiant apsisaugoti nuo vagysčių, pravartu palaikyti gerus santykius su kaimynais. Išvykstant atostogauti patariama paprašyti kaimynų prie namų pastebėjus įtartinus asmenis, apžiūrinėjančius buto duris, ar lūkuriuojantį nematytą automobilį į tai atkreipti dėmesį. Namų priežiūrą patikėję giminaičiams ar draugams, pristatykite juos kaimynams ir perspėkite, kad būtų atsargūs, jei kiti asmenys bandys prisistatyti jūsų artimaisiais. Taip pat paprašykite kaimynų išimti iš pašto dėžutės gautą korespondenciją – laiškų pilna dėžutė yra signalas vagišiams, kad namuose nieko nėra.

Būtina įspėti vaikus, kad kieme draugams ir, juo labiau, mažai pažįstamiems žmonėms nesigirtų apie vertingus daiktus ar pinigus, laikomus namuose, nepasakotų, kada išeina ir grįžta tėvai, ar šeima išvyksta ilgesniam laikui.

Išvykdami atostogų nepalikite pro langus gerai matomų vertingų daiktų. Brangius daiktus ir dokumentus geriausia palikti sunkiame seife arba banko saugyklose. Nepamirškite įjungti signalizacijos, o jeigu jūsų namus prižiūrės kaimynai ar artimieji, signalizacijos kodą pasakykite jiems dar prieš išvykdami – nediktuokite kodo telefonu, nesiųskite trumpąja žinute.

Panašūs straipsniai

Leave a Comment