Kaip nepasimesti tarp daugybės televizorių?

Išsiruošėte pirkti televizoriaus?  Ar žinote, ką reiškia UHD, kokie lenkto ekrano privalumai? Kaipgi išsirinkti geros vaizdo kokybės televizorių?

Lietuvoje ir Latvijoje atlikta apklausa atskleidė svarbiausia televizoriaus savybė yra vaizdo kokybė ir rezoliucija – taip nurodė 85 proc. lietuvių ir 71 proc. latvių. Tyrimas taip pat parodė, kad lietuviai ir latviai per televizorių labiausiai mėgsta žiūrėti filmus, serialus ir TV laidas apie gamtą bei keliones – tokio tipo turiniui vaizdo kokybė ir rezoliucija  itin svarbi.

Tarp daugybės viena už kitą geresnių techninių televizorių savybių vartotojui paprasta pasimesti. Apie tai kalbamės su Miroslavu Ramanavičiumi, „Samsung“ buitinės elektronikos padalinio Lietuvoje vadovu. Jis pasidalino patarimais, į ką derėtų atsižvelgti perkant televizorių.

Gal galite paprastais žodžiais paaiškinti, koks skirtumas yra tarp FHD ir UHD televizorių?

FHD yra Full HD sutrumpinimas, kuris reiškia „aukštoji raiška“. Full HD televizoriaus ekrane iš viso yra apie 2 milijonai vaizdo elementų (2 milijonai pikselių), t.y. ekrano raiška  1080 vertikalių vaizdo elementų eilučių ir 1920 horizontalių eilučių. Šie televizoriai rinkoje jau yra daugiau nei dešimt metų.

Dauguma televizijos kanalų užsienyje turi FHD transliaciją, deja Lietuvoje tuo pasigirti dar negalime. Tačiau manoma, kad per kelerius metus užsienyje atsiras nemažai UHD transliacijos, o Lietuvą užkariaus FHD raiška.

UHD yra ypač aukšta raiška. Tai yra vis dar nauja televizorių ekranų technologija, lenkianti visus ankstesnius raiškos standartus. UHD TV ekrane yra apie 8 milijonai pikselių, tai reiškia, kad jų raiška keturis kartus geresnė nei FHD televizorių. Dėl didesnio pikselių skaičiaus UHD raiška dažnai yra vadinama 4K. Žmonės prie UHD TV logotipų gali dažnai pamatyti 4K ženklą, tačiau, tiesą sakant, 4K ir UHD reiškia tą patį  raiškos apibūdinimą, tik kitu terminu.

UHD ir 4K yra naujiena , kuri buvo pradėta gaminti prieš dvejus metus. Televizijos kanalai taip pat pamažu pradeda pereiti prie UHD raiškos, bet tai dar lėtas procesas. Kadangi užsienietiški TV kanalai vis dar transliuoja FHD turinį, UHD televizoriai turi galimybę vaizdo kokybę „padidinti“ nuo FHD iki UHD raiškos. Todėl visų televizijų transliuojamą turinį galima žiūrėti kokybiškiau.

Negana to, TV rinkoje šiais metais pasirodė dar vienas naujas trumpinys. Ką reiškia SUHD TV?

Šiuo sutrumpinimu žymimi tik „Samsung“ televizoriai. Jis žymi ne ekrano raišką, bet unikalią UHD ekrano technologiją, kuri užtikrina didesnį kontrastą, ryškumą ir spalvų gamą. Tai reiškia, kad SUHD ženklu pažymėti televizoriai atkuria 64 kartus daugiau atspalvių nei geba įprastas televizorius.

SUHD televizorių raiška (taškų skaičius, iš kurių susideda vaizdas) yra tokia pati kaip UHD, bet gaminant SUHD ekranus naudojama kitokia – nano kristalų technologija.

Ką reiškia nano kristalų technologija?

Nano kristalų technologija garantuoja geresnės kokybės „baltą“ spalvą. Dėl to žmogus mato ryškesnę visą spalvų paletę, pavyzdžiui, žalia spalva nebus tik blyškiai žalsva, bet sodri. Dėl nano kristalų technologijos SUHD televizorius taip pat atkuria 64 kartus daugiau atspalvių ir labai smulkias detales. Palyginimui galiu pasakyti, kad aukščiausios klasės UHD televizoriai užtikrina 16 milijonų spalvų paletę, o SUHD televizorius – iki 1 milijardo atspalvių.

Europoje naudojami 2 svarbiausi sertifikatai, į kuriuos patartina atsižvelgti, įsigyjant naują televizorių (jų ieškokite ant televizoriaus pakuotės):

  • „Digital Europe“  sertifikatas „Ultra HD“,
  • Buitinės elektronikos asociacijos (Consumer Electronics Association, CEA)  sertifikatas „4K Ultra HD“.

Jeigu televizorius turi šiuos sertifikatus, vartotojai gali būti tikri, kad vaizdas bus kokybiškas.

Panašūs straipsniai

Leave a Comment