Kaip suplanuoti vonios kambarį?

Vonios kambario įrengimas –  nemenkas galvosūkis. Nuo ko pradėti? Kada pasirūpinti grindų šildymu? Ar bus reikalinga santechniko pagalba? Gal vonios projektavimą patikėti specialistams? „Svarbiausia prieš įrengiant vonią ar ją remontuojant išsirinkti įrangą bei baldus ir juos išdėstyti savo projektėlyje ant lapo,“, – pataria interjero dizainerė Audronė  Litinskienė.

Štai 8 klausimai, į kuriuos atsakę prieš imantis vonios įrengimo ar remonto darbų išvengsite klaidų.

1. Kokią vonios įrangą ir baldus ketinate sutalpinti vonioje?  Pasirinkimą dažniausiai lemia vonios dydis, šeimos sudėtis, gyvenimo būdas bei šeimininkų poreikiai. „Svarbu iš anksto žinoti, kokia įranga ir prietaisai jums bus reikalingi, ir pradėti jų paieškas. Vieni sprendimai, pavyzdžiui, stiklinės dušo sienelės ar vonios įranga su potinkinėmis sistemomis, reikalauja daugiau paruošiamųjų žingsnių, kitus įgyvendinti kur kas paprasčiau: atlikus visus apdailos darbus tereikia pastatyti į vietą“,  – sako šildymo valdymo sistemomis ir vonios įranga prekiaujančios  bendrovės „Tausana“ vadovas Rolandas Jurgelaitis.

2. Kokiam vonios kambario dizainui teikiate prioritetą? Kiekvieno šeimininko skonis  skiriasi: galbūt jums patinka žaismingos spalvos, esate minimalistinio dizaino gerbėjas, o gal svajojate apie retro stilių? Pavartykite žurnalus, naršykite internete – čia tikrai pasisemsite idėjų, sužinosite naujausias tendencijas,  aptiksite jums priimtiniausius spalvų derinius. Pasirinkite interjero spalvas, raštus. Nepamirškite pagrindinių optinių gudrybių: horizontalios linijos vizualiai platina patalpą, vertikalios – aukština. Blizgių, šviesių, pastelinių atspalvių sienos ir grindys sukurs erdvės iliuziją.

3. Kur statysite pasirinktą inventorių? Gabūt jau išsirinkote vonios įrangą, baldus ir turite jų matmetis? Paprasčiausias planavimo metodas  – pasirinkus reikiamą mastelį, nubrėžti kambario plotą ir nusibraižyti keletą variantų. Interjero dizainerė A. Litinskienė pataria brėžiniuose nepamiršti tam tikrų atstumo standartų: „tualetas ar bidė neturėtų būti pernelyg prispausti prie sienos, todėl geriausiai išlaikyti 50 cm atstumą. Svarbu susiplanuoti ir kriauklės, stalviršio aukštį – priklausomai nuo ūgio jis turėtų būti nuo 75 iki 85 cm. Maišytuvas paprastai montuojamas 110 cm aukštyje. Jei vonios patalpa nedidelė, iki vonios ar prieš dušo kabinos duris turėtų likti 70 – 80 cm laisvos vietos, kad liktų galėtumėte apsisukti“,  – pataria specialistė.

Internete galima rasti nemokamų programėlių, su kuriomis projektavimas ypač lengvas ir patogus, dažnai galima apžiūrėti projektą trimatėje erdvėje, pažaisti su detalėmis ir spalvomis. Tai padės apsispręsti.

4. Dušo padėklas ar plytelės?  R. Jurgelaičio teigimu, šiandien madingas kuo plonesnis dušo padėklas. Dar geriau, jei dušo kabiną sudaro stiklinės sienelės ir plytelės su įrengtu trapu ar lataku. Visgi, pastarasis įrengimas kur kas sudėtingesnis ir brangesnis. „Reikia padaryti nuolydį ir gerą hidroizoliaciją, o po plytelėmis gali būti išvedžiojamas grindinis šildymas“, – sako ekspertas.

5. Ar bus naudojamos potinkinės sistemos?  Į sienas įmontuojamas WC, kriauklė, bidė – tai vienas moderniausių vonios sprendimų, suteikiančių patalpoms erdvės pojūtį ir estetiką. „Net jei sistema montuojama ant tinko ir reikia papildomos sienelės. Sutaupoma vietos nei renkantis įprastą tualetą su bakeliu. Kita vertus, nuo žemės pakeltas tualetas optiškai suteikia patalpai daugiau erdvės“,  – praktišką sprendimą įvardina interjero dizainerė A. Litinskienė.

6. Ar reikalingi santechnikos darbai? Nusipirkote naują butą su daline apdaila ir jau išvestais vamzdynais? Santechnikas išvedžiojo vamzdžius ir jungtis pagal jam įprastus būdus? Tokiais atvejais ieškodami nestandartinių sprendimų ar vonios įrangos, turite du pasirinkimus – pervedžioti vandentiekio ir kanalizacijos vamzdžius arba ieškoti įrangos pagal esamą situaciją. Jei atliekate būsto renovaciją ir ketinate pakeisti vonią ar kriauklę, taip pat gali prireikti vandentiekio bei kanalizacijos vamzdžių pervedimo. Planuojant vonios patalpą, svarbu iš anksto išsirinkti rankšluosčių džiovintuvą, mat ne visiems originalaus dizaino gyvatukams tinka standartiniai vamzdžių prievadai.

7. Kuriose vietose grindys bus šildomos? „Geriausia turėti jau iš anksto paruoštą vamzdžių išvedžiojimo planą, mat grindų šildymas po daugeliu vonios rakandų yra nepraktiškas. Paprastai galima rinktis elektra arba vandeniu šildomas grindis. „Jeigu grindis šildysite bendros daugiabučio šildymo sistemos vandeniu, turėsite gauti namo bendrijos, kaimynų leidimą, todėl  nedideliam grindų plotui patariama rinktis elektra šildomas grindis“, – pataria „Tausana“ ekspertas.

8. Kuriose vietose reikia elektros lizdų bei jungiklių? Paskutinis plano žingsnis, tačiau vienas pirmųjų remonto darbų – elektros instaliacija. Anot A. Litinskienės, planuojant elektros instaliaciją svarbu atskirti ir apšvietimo zonas: „turėtų būti bendras apšvietimas, veidrodžio ir kiti modernūs variantai: nišose, balduose ar šalia vonios. Reikėtų rinktis drėgnoms patalpoms skirtas lemputes“. Jei vonios kambaryje ketinate įrengti elektrinį ar kombinuotą gyvatuką, apgalvokite jo vietą. Kol dar neišklijuotos plytelės, laidą galima išvedžioti sienoje. Taigi nereikės papildomos rozetės ir gyvatukas atrodys estetiškiau. Jei numatoma masažinė vonia, reikės įrengti elektros įvadą su srovės nuotekio rele.

Kuriant vonios patalpą be architekto ar dizainerio, svarbiausia susiplanuoti viską iki smulkmenų: nuo baldų ir įrangos išdėstymo iki stiliaus. Vis dėlto, geras vonios projektas, specialistų teigimu –  pusė darbo.  Vėliau nereikės sukti galvos ar gailėtis dėl trūkstamo laido,  nepraktiško maišytuvo aukščio ar netinkamo apšvietimo.

Panašūs straipsniai

Leave a Comment