Šeima stato namą

Kaip pasistatyti kokybišką, jaukų ir širdžiai artimą namą, o už jo statybą nepermokėti? Tokia dilema niekuomet neaplenkia būsimų namų šeimininkų. Neretai per menkas dėmesys įvairioms namo projektavimo ir statybos detalėms gali namo vertę padidinti kone dvigubai. Martynas Mačiulis, namų projektavimo paslaugas teikiančios ir individualių namų statybos klausimais konsultuojančios UAB „Eksploit” direktorius, pataria, kaip išsirinkti tinkamą sklypą ir nepamiršti namo projekto.

Jauna  šeima nusprendė nusipirkti sklypą ir ten statyti nuosavą namą? Ką pirmiausia patartumėte jiems daryti?
Pirmas patarimas – renkantis sklypą atsižvelgti į vietovės reljefą. Netinkamiausia vieta – kalnas ar jo papėdė. Jeigu nuspręsite ten pirkti sklypą, vėliau nenustebkite, kad beveik pusę namo vertės sudarys darbai, kurių net neplanavote. Reikės sudėtingesnių namo pamatų, vandens nuvedimo sistemos, papildomai kainuos ir kokybiškai paruošti kelią bei sutvarkyti sklypą.

Taip pat būtina nustatyti žemės naudojimo paskirtį ir kokius darbus sklype atlikti leidžiama, svarbu įsitikinti, ar yra atvesti visi inžineriniai tinklai, ar sklype yra bendro naudojimo žemė, skirta tiesti inžinerinėms komunikacijoms, susisiekimui ar kitam naudojimui, t. y. ar numatytas servitutas.

Jeigu sklypą jau įsigijote, reikia pasirūpinti visais su sklypo nuosavybe susijusiais dokumentais: nekilnojamo turto registrų centro duomenų banko išrašais, žemės sklypo planu, geodezine topografine nuotrauka, detaliuoju planu.
Žinoma, nepamirškite konsultuotis su specialistais ir išsirinkti, iš kokių statybinių medžiagų statyti būstą, susirasti patikimą namo projektavimo kompaniją, kuri parengs kokybišką projektą ir operatyviai surinks namo statybą leidžiančius dokumentus, ir patikimą namo statytoją, kuris greitai ir kokybiškai atliks visus statybos darbus.

Į ką dažniausiai neatkreipia dėmesio jau įsigijusi sklypą šeima?
Dažnai  sklypo savininkai pradeda statybos darbus be namo projekto ir leidimo statyti dokumento. Tai šiurkšti klaida, kuri gali kainuoti tūkstančius litų.

Tokios statybos bus pripažintos savavališkomis ir statinį teks arba nugriauti, arba susimokėti baudą. Be to, be namo projekto, gali tekti išleisti daugybę neplanuotų lėšų statybinėms medžiagoms. Dažnai būtinų dokumentų parengimas patikimas namo projektuotojui.

Būtina išsiaiškinti, kokio grunto tipo sklypo žemė. Namo pamatų kaina gali sudaryti 15 proc. visos pastato statybų išlaidų, todėl būtina atlikti grunto tyrimus ir nustatyti pamatų  tipą bei jų įrengimą.

Kiek laiko užtrunka tinkamas namo projekto parengimas ir kokia jo preliminari kaina?
Namo projektavimo terminas priklauso nuo užsakovų pageidavimų. Galima parengti standartinį projektą ir jį pritaikyti turimam žemės sklypui. Tokiu atveju galima parengti techninį projektą ir gauti statybą leidžiantį dokumentą per 2 mėnesius nuo sutarties pasirašymo. Tokio projekto kaina sieks apie 5000 litų.

Jei šeima pageidauja individualių architektūrinių sprendimų, namo projekto rengimas užtrunka. Tokio sudėtingesnio projekto parengimo, kai statinio architektūra suderinta su užsakovu ir turimi visi reikalingi dokumentai, kaina gali viršyti 7000 litų.

Kiek būsimų nuosavų namų šeimininkams gali kainuoti namų projektavimo klaidos?
Lietuvoje vyrauja nuomonė, kad individualiems gyvenamiesiems namams parengti  projekto nereikia – neva statybininkai viską žino ir trūkumus ištaisys statybos metu. Tačiau praktika rodo, kad tokių namų šeimininkai vėliau priversti išleisti kur kas daugiau pinigų ir išeikvoti laiko negu planavo.

Dėl netinkamos statybos technologijos atsiranda šalčio tiltai, plyšiai, dėl neracionaliai parinktų pastato konstrukcijų padidėja namo šildymo išlaidos. Šios klaidos gali atsirasti ir dėl nekokybiškai parengto namo projekto, o namo projekto rengimas išaugti net kelis kartus.

Per kiek laiko parengiami visi namo projektavimui ir statybai būtini dokumentai?

Dažnai šeima nusprendžia pati pasirūpinti visais dokumentais. Tai gali užtrukti nuo 4 iki 8 mėnesių. Mat daugelis dėl žinių trūkumo prašymus pateikia ne toms institucijoms. Dokumentai parengiami maždaug 2 mėnesiais greičiau, jei tai daro projektuotojas pagal kliento įgaliojimą.

Sunkiausia gauti kaimynų sutikimus statyti arčiau kaip 3 m. iki žemės sklypo ribos. Kaimynai nelinkę duoti tokių ilgalaikių įsipareigojimų Taip pat užtrunka sklypo geodezinės topografinės nuotraukos derinimas.

Už kuriuos darbus būsimieji namo šeimininkai dažniausiai siekia sutaupyti ir dėl to jų laukia nenumatytos išlaidos?

Žmonės dažnai vengia grunto tyrimų. Jeigu neaiškus  gruntas statybos vietoje, projektuoti pamatus – labai rizikinga. Gali būti parengtas netinkamas projektas arba suprojektuoti didesni negu reikia pamatai.

Individualiam gyvenamajam namui grunto tyrimai gali kainuoti apie 1000 litų, o už netinkamai suprojektuotus pamatus galima permokėti 50 tūkst. litų ir daugiau.

Kaip pagal turimą žemės sklypą išsirinkti tinkamą namo projektą?

Patariame įvertinti sklype esančias inžinerines komunikacijas, vietovės reljefą, leidžiamas statybos ribas, įvažiavimo į sklypą vietą ir jo paskirtį. Pagal įvažiavimo vietą galima numatyti namo padėtį sklype. Geriausia, kai pagrindinis namo fasadas ir didžiausi langai nukreipti į pietų pusę: dieną patalpose bus daugiau saulės šviesos.

Panašūs straipsniai

Leave a Comment