Kas gali garantuoti, kad samdomas meistras darbus atliks kokybiškai? Ko gero atsakytumėte -rekomendacijos. Tik draugų ar pažįstamų nuomonės ne visada užtenka, o rekomenduotas meistras gali gerokai nuvilti. 2012 metais Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba gavo 99 skundus dėl netinkamos rangos darbų kokybės ir sutarčių sąlygų nesilaikymo. Per tris 2013 metų ketvirčius tarnyba nagrinėjo 54 vartotojų skundus. Ypač sudėtinga nukentėjusių būstų savininkams, kurie samdėsi meistrą be sutarties…
Darbas – be garantijos
„Dažnai tenka susidurti su savamokslių meistrų darbo broku. Pavyzdžiui, viename bute buvo netinkamai išvedžiotas šildymas: parinkti netinkami siurbliai, prie sistemos negerai prijungtos šildomos grindys, neprofesionaliai pajungti radiatoriai, kurių temperatūros negalima reguliuoti ir šildo netolygiai – pasakoja šildymo valdymo sistemomis prekiaujančios bendrovės „Tausana“ ekspertas Rolandas Jurgelaitis – tokių situacijų pasitaiko kone kasdien.“
Statybų forumuose apstu nusiskundimų, kaip vienas ar kitas „meistras“, suklijavo frezuotą polistirolį ne ta puse ar nieko nepranešęs dingo keletui savaičių. Žinoma, jei būsto remontą atliko ne įmonė, o individualiai dirbantis meistras, garantijos darbams tikrai negausite, o nekokybiškai atliktą darbą teks taisyti pačiam arba kviesti kitą specialistą.
Skūpus moka du kartus
Vyrauja stereotipas, kad samdytis privatų meistrą yra žymiai pigiau negu įmonę. Tik ši nuomonė ne visada pasiteisina. Privatus meistras galėtų konkuruoti tik darbų kaina. Tačiau galite permokėti… netiesiogiai. „Jeigu būsto vidaus apdailos darbų sutartį ketinate sudaryti su fiziniu asmeniu, paprašykite pateikti individualios veiklos pažymą, patvirtinančią asmens teisę verstis pažymoje nurodytos rūšies veikla.“ – pataria Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos, nesąžiningos komercinės veiklos ir reklamos skyriaus vedėja Kristina Grigaitė. Samdydami meistrą, kuris neturi individualios veiklos liudijimo, greičiausiai padėsite darbo biržai išlaikyti „bedarbį“. Tokiu būdu sumokėsite dvigubai.
Neretai pavieniai meistrai sumažina darbų kainą medžiagų sąskaita. Neturėdami tiekėjų, tokie meistrai paprastai ieško pigiausių medžiagų, tad anksčiau ar vėliau gali „išlįsti“ brokas. „Tausanos“ parduotuvės atstovas R. Jurgelaitis teigia, kad perkant medžiagas didesniais kiekiais bei lojaliems klientams siūlomos palankesnės kainos, taigi galima pigiau įsigyti kokybišką prekę. Be to, jei meistras nesusidūrė su tam tikrais darbais, ekspertai visada jį pakonsultuos.
Būsto remonto garantija – sutartis
„Bylos dėl blogai atlikto būsto remonto nėra kasdienės, tačiau sudėtingos“ – sako advokatas Simonas Baltrušaitis. Pasak specialisto, be darbų atlikimą patvirtinančio dokumento, įrodyti kliento teisumą sudėtinga. Dar blogiau, jei nekokybiškai atliktų remonto darbų antstolis negali užfiksuoti, pavyzdžiui, santechnikos, sienų apšiltinimo. Tokiu atveju reikalinga nepriklausoma ekspertizė, kurios kaina dažnai didesnė už atliktų darbų sąmatą.
Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos specialistė K.Grigaitė rekomenduoja būsto vidaus apdailos darbų sutartyje detaliai įvardinti darbus, kainą, apmokėjimo formą. Jei kyla dvejonių dėl meistro patikimumo, interneto tinklalapyje vvtat.lt galite pasidomėti, ar verslininkas nėra įtrauktas į vartotojų teisių pažeidėjų sąrašą. Advokatas S. Baltrušaitis priduria, kad be sutarties, praverčia liudininkai, kurie dalyvauja piniginiame sandoryje bei pažįsta remonto darbus vykdžiusį žmogų.
Vienu ar kitu atveju būsto remonto išlaidos nemenkos. Apsidrausti dėl nekokybiško remonto galite tik vienu būdu – pasirašyti darbų sutartį. Kita vertus, svarbu atkreipti į meistro profesionalumą ir rekomendacijas.