Lietuviams – tarptautinės gelbėjimo operacijos

Lietuvos keliautojams vis labiau plečiant kelionių geografiją, mūsų šalies draudikams dažniau tenka organizuoti gelbėjimo operacijas, pargabenant į Lietuvą užsienio šalyse sužeistus ar susirgusius mūsų šalies keliautojus. Šiemet tik per penkis pirmuosius mėnesius gelbėjimo operacijų suorganizuota daugiau nei per visus praėjusius metus.

Draudimo bendrovės „PZU Lietuva” specialistai pasakojo, kad gelbėjant nukentėjusiuosius tenka į orą pakelti net specialų medicininį lėktuvą, atlaikyti mažiau civilizuotų šalių šantažą ir pravesti tarptautines derybas dėl galimybių pargabenti savo piliečius.

Neseniai į Lietuvą iš Pietų Afrikos Respublikos parskraidinta avarijoje sužeista studentė, o iš Vokietijos specialiu medicininiu sraigtasparniu „Airambulance” parskraidintas Vokietijoje infarktą patyręs ir po klinikinės mirties išgelbėtas žmogus. Ligonius, patyrusius traumas ar sunkiai susirgusius ir negalinčius savarankiškai sugrįžti, „PZU Lietuva” specialistams jau teko gabenti iš Vokietijos, Italijos, Slovakijos, Norvegijos, Graikijos, Prancūzijos ir kitų Europos šalių.

„Kur kas sudėtingiau klostosi situacija, kai reikalų turime su ne Europos šalimis. Antai Pietų Afrikos Respublikos ligoninėje atsidūrusi sužeista Lietuvos studentė buvo dukart ten operuota. Afrikos ligoninė beveik terorizavo ligonę, reikalavo kuo greičiau pervesti pinigus, grasino netęsti gydymo ir ignoravo asistavimo kompanijos garantijas bei kitas įprastas tokiais atvejais procedūras. Lietuvoje gyvenantys tėvai prašė vienintelio dalyko – kuo greičiau pargabenti merginą į Lietuvą. Patyrėme didelį išbandymą: mūsų komandos emocinio atsparumo, projekto valdymo kompetencijų, bendradarbiavimo gebėjimų ir užsienio medicinos sistemų išmanymo”, – pasakoja „PZU Lietuva” Žalų departamento direktorius Modestas Žilionis.

Jis paminėjo, kad, įgyvendinant šią pargabenimo operaciją, Pietų Afrikos Respublikoje pavyko rasti pagalbininkų – vietos lietuvių bendruomenės pirmininką, laimei, turintį mediko išsilavinimą. Jis padėjo organizuoti skrydį, kuris nepakenktų ligonės būklei, ir atlydėjo merginą iki pat Lietuvos. Ligonė atlaikė 10 val. skrydį iki Varšuvos, kur jau laukė draudikų atsiųstas greitosios pagalbos automobilis. M.Žilionis sako, kad buvo parengtas ir atsarginis planas – reikalui esant, mergina būtų parskraidinta specialiu medicinos sraigtasparniu.

Mergina buvo apsidraudusi kelionių draudimu. Jos gydymas ir parvežimas iš Pietų Afrikos Respublikos kainavo apie 190 tūkst. litų.

Sunkiai sergantį ligonį iš Vokietijos teko parskraidinti specialiu medicininiu lėktuvu, kuriame sumontuota reikiama įranga ligonio būklei stebėti. Draudikams, organizuojant pervežimą, tenka gauti ir gydytojų leidimus ligoniui gabenti, ir rasti mediką, kuris parlydėtų į Lietuvą. Net ir greitosios pagalbos automobilį oro uoste tenka užsakyti.

„Priežastys, dėl kurių tenka organizuoti tokias tarptautines operacijas, būna dvi – traumos kelionėse arba užklupusios ligos. Šiais atvejais dalyvauja gana didelė tarptautinė komanda, kuri organizuoja ligonio gabenimą ir kartu sprendžia finansinius klausimus, mat specialiai organizuojama tarptautinė kelionė reikalauja skubių garantijų visoms šalims. Sunkių susirgimų atvejais, ypač išvykstant į tolimas šalis, svarbi tampa kelionės draudimo suma, kuria žmogus apsidraudė. Taigi vykstant į sudėtingesnes ar tolimesnes keliones būtina įvertinti, ar draudimo sumos pakaktų pargabenti, jei įvyktų nelaimė”, – rekomenduoja „PZU Lietuva” Žalų departamento direktorius Modestas Žilionis.

Palyginimui jis pateikė šiais metais organizuotų pargabenimų kainas. Iš Graikijos pargabenti ligonį kainavo 79 000 Lt, iš Juodkalnijos – 13 900 Lt, iš Italijos – 17 800 Lt, iš Norvegijos – 70 900 Lt.

 

Panašūs straipsniai

Leave a Comment