VESTUVĖSE JUNGSIS TRADICIJOS IR AVANGARDAS

Vestuvėse būdavo įprasta girdėti Mendelsono maršą ar kaimiškas polkas, bet muzikantai ėmė rengti ceremonijas, kuriose derinamos senos tradicijos ir avangardinė muzika. Tokios iniciatyvos ėmėsi menų klubas „Kaukoras“, jungiantis papročius su šiuolaikiniu menu. Klubo vadovas, dainininkas Vytautas Lukšas teigia, jog gerai muzikai ir originaliai šventei žmonės gali paaukoti mažiau, negu paprastai išleidžia kičui.

Senos tradicijos reiškia savigarbą ir prestižą

Dažnai žmonės vestuvėse, norėdami pasirodyti šiuolaikiškais, samdo didžėjus ar neprofesionalius kavinių atlikėjus, kurie ne retai už renginį pareikalauja ir didelio honoraro. Tačiau tokie muzikantai paprastai atlieka muziką, girdimą daugelyje užeigų. Klubo „Kaukoras“ vadovas Vytautas Lukšas teigia, jog „kiekvienos tautos ir kultūros garbingos šeimos išskirtinėmis progomis pirmiausia atsigręžia į seniausias ir gražiausias tradicijas, štai japonai puošiasi kimono ir švenčia vestuves pagal budizmo ir šintoizmo apeigas, Lietuvoje tai atitiktų bažnyčios vargonų muzika ir tūkstančio metų senumo liaudies papročiai, unikalūs instrumentai bei dainos“.

Šiuolaikinis menas prikelia senąją kultūrą

Vestuvių rengėjai ne retai suka galvą, kaip užimti svečius, o dažnai šventė virsta tiesiog išgertuvėmis, Vytautas Lukšas sako, jog „vestuvių tradicijose svarbiausia visų žmonių įtraukimas į dalyvavimą ir pabėgimas nuo kasdienybės, juk vestuvės – ypatinga proga, o ne šiaip pasisėdėjimas bare. Seniausių liaudies dainų struktūra yra tokia, jog joms visi gali pritarti atkartodami, o žaidimai ir šokamų sutartinių žingsneliai labai paprasti, bet įveda į tikrą transą, žmonės tiesiog neturi laiko, kada prisigerti“. Tačiau, be abejo esamą specialių dainų jauniesiems užgerti ir palaiminti, užsiminė Vytautas Lukšas.

Klubas „Kaukoras“ savo svetainėje pristato jungtuvių ceremonijai skirtą vargonų, dūdmaišio ir būgnų operą, kurioje atitardama žodžius gali dalyvauti visa giminė. Pasak klubo vadovo „giminę galima įjungti ir į žaidimus – performansus, kurie interpretuoja liaudies pasakas bei mitologiją, o joje juk sukaupta visa tautos gyvenimo išmintis ir patiris“.

Lietuviai mėgsta išleisti daug pinigų kičui

Sintentiniais blizgučiais perkrautos vestuvinės suknelės, alkoholis, tranki muzika pareikalauja daug išlaidų, nes šių gėrybių kainos būna gerokai išpūstos, kartais ir sukelia šypsnius, tačiau „nepamirškime, kad originali šventė visuomet bus įsimintinesnė, o gero renginio įspūdžiui sukurti kartais pakanka visai nedidelės aukos“ – sakė Vytautas Lukšas. Klubas „Kaukoras“ vienija ne tik vargonų, dūdmaišių ir stiprių balsų jaunus dainininkus, bet ir muzikantus, grojančius įvairiausiais egzotiškais būgnais ir kitokiais instrumentais, kurie ne retai nustebina labiau, nei „bumčikas“ ar saldybės iš kolonėlių. Kaukoras net aranžuoja liaudies dainas, jungdamas su brazilišku džiazu – bosanova.

Menų klubo „Kaukoras“ vargonų, choro, dūdmaišio ir performanso kompozicija „Saulės vadavimo apeigos“, taip pat jos ištraukos pernai skambėjo minint kompozitoriaus Broniaus Kutavičiaus jubiliejų. 2011 Kaukoro mušamųjų ansamblis Lukiškėse, Tautų mugės baigiamajame renginyje degino rudens lygiadienio ožį. Šiemet muzikantus bus galima išgirsti Kernavės gyvosios archeologijos dienose ir kituose renginiuose.

Panašūs straipsniai

Leave a Comment