Želė pamažu grįžta ant lietuvių stalų ir konkurencinėje kovoje lenkia kitus skanumynus. Tai rodo Lietuvos prekybos įmonių asociacijos (LPĮA) paskelbti ,,Populiariausia prekė 2011″ apdovanojimai, kuriuose populiariausio Lietuvoje deserto vardą pelnė vokiečių kompanijos ,,Dr. Oetker” želė. Būtent šį desertą Lietuvos gyventojai praėjusiais metais pirko dažniausiai.
Pasak Sergejaus Polovčenko, ,,Dr. Oetker Lietuva” direktoriaus, pastaruosius metus galima vadinti želė atgimimu.
„Šis desertas buvo nepelnytai lietuvių pamirštas. Tačiau šiandienis populiariausios prekės apdovanojimas yra ženklas, kad jau ir Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, grįžtama prie laiko patikrintų, kokybiškų ir nekaloringų desertų” – teigia ,,Dr. Oetker Lietuva” vadovas.
Pasaulio dietologai, vertindami želė, pasakoja apie želatinos savybes, turinčias įtakos ne tik grakščioms kūno linijoms, bet ir sveikatai. Ar iš tiesų viskas taip? Pateikiame keletą įdomių faktų apie želatiną.
– Praeityje buvo gaminama netgi tokių skonių želė kaip itališkų salotų, pomidorų, kavos, kramtomosios gumos, klevų sirupo, salierų, burokėlių ar kokakolos. Pirmieji želė skoniai buvo braškių, aviečių, apelsinų ir citrinų. Šie skoniai mėgstamiausi išlieka ir šiandien.
– Shannon Lucid, astronautė, praleidusi 140 dienų rusų MIR kosminėje stotyje, atskleidė, kad ji nepasimetė laiko skaičiavime tik dėvėdama rožines kojines ir sekmadieniais valgydama želė.
– Želatina buvo išrasta 1845 metais. Šiandien želė yra populiariausias desertas ne tik Lietuvoje, bet ir JAV, kur kasdien nuperkama vidutiniškai apie 758,012 dėžių želė. Įdomu tai, kad 2001 metais net 14.000 žmonių pasirašė peticiją, kad želė taptų oficialiu Jutos valstijos desertu, o emigrantams, atvykusiems į JAV, dubenėlis želė dažnai buvo naudojamas kaip sutikimo ir „Sveiki atvykę į Ameriką” ženklas.
– Želė dažnai būdavo duodama valgyti mažiems vaikams, kai jie sirgdavo angina ar kitomis su gerkle susijusiomis ligomis, kaip vienas iš nedaugelio produktų, kuriuos jie tuo metu galėjo valgyti.
– Želė puikiai tinka besirūpinantiems savo kūno linijomis, nes želatinoje nėra riebalų ir paprastai ji neturi cukraus bei cholesterolio, o vienoje porcijoje yra vidutiniškai 80 kalorijų.
– Želatinoje yra lizino, kuris yra amino rūgštis, labai svarbi raumenų augimui. Želatinoje yra ir kitos amino rūgšties, arginino, padedančio pagerinti žmogaus medžiagų apykaitą.
– Amino rūgštys, esančios želatinoje, taip pat stiprina nagus ir per tam tikrą laiką gali padėti išgydyti šiurkščius, pažeistus ir suskilinėjusius nagus. Želatinoje taip pat yra daug baltymų, kurie naudingi plaukams.
– Želatinoje yra daug svarbių amino rūgščių, padedančių išvengti sąnarių kremzlių silpnumo ir degeneracijos. Želatina greičiausiai nepadės išgydyti bendros būklės, bet
galėtų padėti išvengti padėties pablogėjimo.