Atostogaujant daugėja vagysčių

Artėjantis vasaros sezonas vis dažniau mintis kreipia šiltųjų kraštų link. Kaip pastebi tarptautinis kelionių organizatorius TEZ TOUR, žmonės išsiilgę vasaros, saulės, poilsio, tad daugelis planuojančiųjų keliauti savo atostogomis pasirūpino iš anksto – išsirinko poilsio kryptis, viešbučius, pasinaudojo išankstinių pardavimų privilegijomis ir net draudimu. Tad pastariesiems beliko susikrauti lagaminą ir, žinoma, viską kruopščiai apgalvoti, kad atostogų metu nekiltų nenumatytų rūpesčių. Išankstinių pardavimų metu parduota net 40 proc. visų planuotų vasaros sezono kelionių.

Natūralu, kad atostogaudami atsipalaiduojame, tampame mažiau pastabūs. Apsaugos verslo lyderis šalyje „G4S Lietuva” atkreipia dėmesį, kad būtent poilsinis sezonas vagysčių iš būsto statistiką augina net penktadaliu. Be to, Lietuvos gyventojai savo artimiausioje aplinkoje – kieme ar gatvėje – jaučiasi triskart saugesni nei visos šalies mastu. Tai atskleidžia Vidaus reikalų ministerijos (VRM) atliktas tyrimas, analizuojantis visuomenės saugumo jausmą ir kriminogeninės situacijos vertinimą. Pasak „G4S Lietuva” specialistų, gyventojai per daug grėsmės įžvelgia nuošaliose vietose, kai savo namuose jaučiasi per daug saugūs.

VRM tyrimo duomenimis, 64 proc. apklaustųjų nurodo, kad daugiausiai rizikos tapti nusikaltimo auka egzistuoja nuošaliose vietose, tačiau tik 6 proc. nusikaltimų per pastaruosius 5 metus buvo įvykdyta būtent ten. Tuo metu vos 4 proc. mano, kad didžiausia rizika tvyro jų namuose. Deja, 27 proc. nusikaltimų įvykdyta būtent namuose.

Saugos bendrovės specialistai akcentuoja, kad ilgapirščiai dažniausiai kruopščiai planuoja nusikaltimą, stebi būsto gyventojus ir žino apie jų planus, pavyzdžiui, kada ruošiamasi išvykti atostogų. Vagysčių riziką galima sumažinti sumontavus langų apsaugines žaliuzes. Tai gelbėja kalbant apie pirmą ir paskutinį namo aukštus. Kitos galimos priemonės – šarvuotos durys bei laiptinės arba kiemo apšvietimas su įdiegtais judesio davikliais.

„Teikdami konsultacijas nuolat primename ir tai, kad išvykstant iš namų būtina įvertinti, ar nepalikta vertingų daiktų, kurie lengvai pastebimi per langą ir gali sudominti vagis. Kitas ypač svarbus dalykas – glaudus ryšis su kaimynais. Mūsų įsitikinimu, sąmoningi ir pilietiški kaimynai galėtų ženkliai sumažinti vagysčių iš būstų skaičių”, – teigė UAB „G4S Lietuva” Saugos sprendimų departamento direktorius Vidas Kšanas.

TEZ TOUR Viešųjų ryšių ir rinkodaros skyriaus vadovė Inga Aukštuolytė pritaria, jog namų saugumas labai svarbu išvykstant atostogų. „Rūpinamės savo klientais ir esame suinteresuoti aukšta jų atostogų kokybe. O saugiai paliktas būstas išvykstant svetur – vienas iš aspektų, lemiančių nerūpestingas atostogas, produktyvų bei ramų poilsį”, – sakė I. Aukštuolytė.

Tačiau anot V. Kšano, patikimiausias būdas apsaugoti savo butą ar namą – elektroninė sauga, paprastai tariant, signalizacija. Tačiau pastebima, kad vis pasitaiko žmonių, kurie turi įvestą namuose signalizaciją, bet daro didelę klaidą, kai ji nepajungiama į pultą išvykstant iš namų ilgesniam laikui.

„Tokiu atveju saugos tarnyba negauna signalo apie įsilaužimą ir pagelbėti niekuo negali, tad raginčiau būti budriais. Tie, kurie dar nėra įsivedę signalizacijos, siūlyčiau apie tai rimtai pasvarstyti, nes signalizacijos įsivedimo procesas užtruks tik keletą valandų, o atostogos taps ramesnėmis”, – sakė V. Kšanas.

Kelionių organizatorius taip pat ragina būti budriais ir nepamiršti elementarių dalykų. Pasak I. Aukštuolytės, tiek kasdienybėje, tiek kelionės į užsienį metu svarbu pasirūpinti asmeninių daiktų apsauga. „Kad ir kaip atsipalaiduojama viešbučiuose, savo klientams visada rekomenduojame naudotis seifais, o į ekskursijas tiesiog nesivežti labai brangių daiktų, didelių pinigų sumų arba juos saugoti – juk nesąžiningų žmonių yra visur. Be abejo, prieš kiekvieną net ir neilgos trukmės kelionę patartina įsigyti sveikatos išlaidų draudimą”, – pataria organizatoriaus atsovė.

Panašūs straipsniai

Leave a Comment