Psichologė pataria, kaip išvengti pykčio transporto spūstyse

1 iš 9 Lietuvos vairuotojų prisipažįsta, kad transporto spūstyse net degant geltonam šviesoforo signalui įvažiuoja į sankryžą, net jeigu tenka užkirsti kelią kitiems automobiliams. Bent trečdaliui kitų eismo dalyvių toks savanaudiškas vairuotojų elgesys sukelia pyktį, o labiausiai vairuotojus supykdo įžūliai užlendantys automobiliai, rodo „Lietuvos draudimo“ apklausos duomenys.

Norime vairuotojus paraginti, kad jie būtų ne tik atsargūs, bet ir dėmesingi – važiuotų paisydami kitų eismo dalyvių, ramūs, nesusierzintų dėl spūsčių, nes eismas greičiau nepajudės. Tiesiog  nusiteikime būti kantrūs ir kultūringi, kad nuotaikos neapkartintų pykčio emocijos, kurios gali būti avarijos priežastis.– sakė „Nulis pykčio“ kampanijos ambasadorius „Lietuvos draudimo“ valdybos narys Raimondas Geleževičius.

Kaip išvengti pykčio spūstyse?

Psichologė, „Lietuvos draudimo“ pykčio keliuose valdymo konsultantė Eglė Masalskienė teigia, kad svarbiausia yra nusiteikti, kad eismo sąlygos bus sudėtingesnės. Psichologė pateikia 5 patarimus, kaip išvengti pykčio vairuojant.

Nusiteikite, kad kelyje galite sutikti daugiau nepatyrusių vairuotojų, tuomet supratingiau reaguosite į tokių vairuotojų klaidas kelyje. Atminkite, kad transporto eismas – komandinis, o ne individualus „žaidimas“. Vienoje vietoje automobilį užleisite Jūs, kitoje – Jus. Venkite manevrų, kurie gali sukelti kitų vairuotojų pyktį. Juos suerzinti gali agresyviai užkišamas automobilis, persirikiavimas be posūkio signalo, eismo užblokavimas ir kiti neapgalvoti ar piktybiški veiksmai.

Atminkite, kad kartais spūstys – neišvengiamos. Planuodami kelionę numatykite, kad ji užtruks ilgiau – pasąmonėje būsite nusiteikę susidurti su spūstimis ir jos jūsų neerzins. Priešingai, pastebėsite, kad iš spūsties išvažiavote greičiau, nei planavote.

Padėkite sau gerai jaustis. Įsijunkite muzika, kuri Jus atpalaiduoja, ramina. Galvokite apie malonius dalykus. Tai sumažina įtampą.

Nusišypsokite. Šypsena (bet jokiu būdu ne ironija) kelyje apsaugo nuo konfliktų ir padeda juos spręsti.

Jei važiuojate su vaikais, pasinaudokite proga suteikti jiems gero vairavimo ir mandagaus elgesio kelyje pamokas. Aptarkite su jais situacijas, komentuokite ir klauskite jų nuomonės. Taip prisidėsite prie naujos vairuotojų kartos ugdymo, racionaliai išnaudosite spūstyje praleidžiamą laiką, be to, pokalbio metu dėmesys savaime nukryps nuo nepatogumų kelyje.

Mažinti vairuotojų patiriamą pyktį šalies keliuose pasiryžęs „Lietuvos draudimas“ atliko išsamų vairuotojų tyrimą. Jis atskleidė, kad 95 proc. Lietuvos vairuotojų susidūria su pykčiu keliuose ir bent kartais patiria neigiamų emocijų. Pykčio lygį šalies keliuose vairuotojai vertina kaip aukštesnį nei vidutinį – 6,6 balo iš 10 maksimalių. Be to, tyrimo duomenys parodė, kad 61 proc. vairuotojų vienaip ar kitaip reaguoja į kitų vairuotojų demonstruojamą pyktį.

Panašūs straipsniai

Leave a Comment