Menas gerina savijautą

Tyrimai rodo, kad jaunuoliai, kurie augo estetiškoje aplinkoje, yra labiau išsilavinę, kultūringi, dvasingi, patriotiški ir pozityvūs nei tie, kurių aplinkoje menas nebuvo vertinamas, sako interjero salono „Kemenos namai“, vadovė Rita Tėvainienė.

Menas skatina kūrybingumą, kuris būtinas kiekvienam šiuolaikiniam žmogui. Pasak Šiaurės Velso galerijos vadovo Anthony Bond, menas padeda žvelgti į pasaulį iš skirtingų pozicijų, praturtina asmenybę naujomis patirtimis. „Tik kūrybiškas žmogus, gebantis keisti, išplėsti savo mąstymo ribas, bus sėkmingas šiuolaikiniame  pasaulyje“, – pasakoja A. Bond.

Menas lavina empatiją. Meno eksperto nuomone, empatija dar svarbesnė globalėjant pasauliui, o žmonėms tampant vis didesniais individualistais. Santykiai tarp žmonių vartotojiški. „Menas padeda pažvelgti į save iš šalies, kito žmogaus akimis, įvertinti savo ar artimųjų klaidas, pažinti skirtingai mąstančius“, – sako A. Bond.

Menas padeda atsikratyti streso. Mokslininkė Melissa Conrad Stoppler įrodė, kad menas ne tik ugdo asmenybę, tačiau ir gerina savijautą. Tyrimais įrodyta, kad liečiant, kuriant ar žvelgiant į meno kūrinį organizmas išskiria laimės hormonu vadinamą endorfiną. Jis padeda kovoti su neigiamai streso padariniais, mažina įtampą, suteikia energijos.

Menas skatina smegenų veiklą. Meno terapija jau šimtmečius praktikuojama klinikose ir ugdymo centruose, nes meno kūryba bei meniška aplinka padeda žmonėms nusiraminti, susikoncentruoti. Tai skatina smegenis tinkamai apdoroti informaciją, greičiau įsisavinti žinias, daugiau atsiminti.

Kaip išsirinkti meno kūrinį namams?

Tai nėra lengva. Reiktų skirti bent kelias dienas: pasidomėti kūrinių žanrais, rasti mėgstamą stilių, sako interjero namų „Toota“ dizainerė Justė Žibūdienė.

Papuošti namus galima ne tik brangiais tapybos darbais. Pasak dizainerės, pigesni grafikos ar fotografijos darbai namuose atrodo itin įspūdingai. „Lietuvoje populiarėjantys grafikos darbai itin dera ir prie  šiuolaikinių minimalistinių, skandinaviško stiliaus interjerų“, – sako J. Žibūdienė.

Kūrinį reikia prisijaukinti. Interjero dizaino konsultantė pataria, prieš įsigyjant meno kūrinį, jį trumpam pasiskolinti. Bent savaitę šeimininkai turėtų pagyventi ir apsiprasti su kūriniu, įvertinti, ar tikrai jis sukelia reikiamas emocijas, ar tinka prie esamo interjero ir jo detalių. „Meno kūrinys dailininko studijoje atrodo kitaip: jį keičia skirtingas apšvietimas, erdvės specifika. Šiuo metu nemažai menininkų suteikia galimybę grąžinti namuose „neprigijusius“ darbus. Taigi galima išvengti nusivylimo investicija į nepateisinusį lūkesčių meno kūrinį“, – dalijasi patirtimi dizainerė.

Pažinti menininką. Įsigyjant meno kūrinį gerai būtų susipažinti ir su jį sukūrusiu menininku, sužinoti kūrinio istoriją, motyvus. Menininkas gali atskleisti naujas meno kūrinio interpretacijas. Tai svarbu, renkantis interjero detalę, kuri lydės visą gyvenimą.

Kurti patiems. Namus visada galima puošti ir savo kūryba. „Pagyvinau namų interjerą vienos klientės keramikos darbais. Jais dekoravau kambario sienas, šių kūrinių motyvais papuošiau ir baldus. Interjeras nušvito kitomis spalvomis, tapo unikalus, o namai – labai jaukūs. Taip išpuošti interjerą nebrangu, o namai tampa meniški, originalūs ir mieli.

Panašūs straipsniai

Leave a Comment