Psichologė: kaip išrinkti dovaną

Medicinos psichologė Lina Štaupienė teigia, kad ieškodami dovanos daugelis klysta, vertindami pagal save ir svarsto, kas patiktų jiems patiems. Išrinkti dovaną, kuri nuoširdžiai pradžiugintų artimą žmogų, nelengva. Psichologė pataria,derėtų atsižvelgti į kito žmogaus pomėgius..

Pirmiausia išsiaiškinkime, kuriam iš keturių temperamento tipų – choleriko, sangviniko, melancholiko ar flegmatiko – priklauso dovanos gavėjas. Tuomet lengviau suprasime, kas jį sužavės.

„Renkant dovaną, galvokime ne tik apie tai, kam ji bus skirta – mylimam vyrui, geriausiai draugei, sesei ar bendradarbiui – bet ir sužinokime, ką jis mėgsta.

Sangvinikams patiks ekstremalios dovanos

Sangvinikai greitai prisitaiko prie naujovių ir įvairiose situacijose sugeba išlaikyti optimizmą. Sangvinikai labai komunikabilūs, jų kalba ir bendravimo manieros labai išraiškingos. Jie nenustygsta vienoje vietoje, nesilaiko nustatyto grafiko, visada ieško naujų įspūdžių”, – sako L. Štaupienė.

Anot specialistės, sangviniką nudžiugins originali dovana. Jiems puikiai tinka aktyvios ar net ekstremalios dovanos, tokios kaip šuolis parašiutu, kurios leidžia ir išbandyti kažką naujo, ir išlieti susikaupusią energiją. Galima dovanoti žaidimus, komandinio sporto užsiėmimus, keliones. Sangvinikams patinka betarpiškai bendrauti ir jaustis didelės kompanijos dalimi. Jų nesužavės reikalaujančios kantrybės  arba praktiškos dovanos.

Cholerikams svarbu išsiskirti

Medicinos psichologė teigia, jog cholerikai impulsyvūs ir jausmingi, jiems būdingi staigūs judesiai bei aiškiai išreiškiamos emocijos. Tokie žmonės atsiduoda veiklai šimtu procentų, sugeba domėtis daugeliu dalykų vienu metu.

L. Štaupienė pataria cholerikams, kaip ir sangvinikams, dovanoti aktyvias pramogas. Puikiai tinka tai, kas susiję su greičiu, staigia reakcija. Tai gali būti pasivažinėjimas lenktyniniais automobiliais, jėgų išbandymas nuotykių parke ar slidinėjimas. Dovanojant daiktus, psichologė pataria būtinai atkreipti dėmesį į jų spalvą ir formą – cholerikams svarbu, kad dovana būtų ryški ir išsiskirtų iš kitų.

Flegmatikams netinka šokiruojančios dovanos

Flegmatikai – pastovūs, ramūs žmonės. Jie jausmingi, tačiau emocijų nemėgsta reikšti. Jie stengiasi viską planuoti ir nešvaistyti laiko veltui. Dėl didelio užsispyrimo ir kantrybės mėgsta ilgai užsiimti viena veikla, todėl flegmatikams galite dovanoti daug kantrybės reikalaujančias dovanas: galvosūkius, knygas, kulinarijos pamokas ar meninius gebėjimus lavinančius užsiėmimus”, – sako L. Štaupienė.

Flegmatikai mėgsta ramybę ir pastovumą, todėl reiktų vengti netradicinių, aktyvių ar šokiruojančių dovanų. Dideli siurprizai ar nepraktiškos dovanos juos gali sugluminti. „Jei manote, kad tokio temperamento žmogus įsitempęs ir jam reikia pasilinksminti, dovanokite tai, kas leidžia atsipalaiduoti ramiai- masažą, SPA procedūras, bilietus į teatrą. Arba tiesiog pakvieskite ramios vakarienės”, – siūlo ji.

Pralinksminkite melancholikus

L. Štaupienė teigia, jog melancholikams dovanas reikia rinkti atsakingai. Mat jie labai jautrūs ir drovūs, o nepalankiomis sąlygomis tampa emociškai pažeidžiami.

Melancholikams reiktų dovanoti kuo linksmesnes dovanas, pavyzdžiui, susijusias su sportu, šokiais ar menu. Venkite dovanų, kurios reikalautų išskirtinės drąsos ar sugebėjimų, nes toks žmogus nemėgsta siurprizų. Melancholikas stengiasi viską planuoti iš anksto, todėl jam galima drąsiai leisti dovaną išsirinkti pačiam”, – sako L. Štaupienė.

Jos teigimu, tokiam žmogui reikia artimųjų palaikymo, todėl galima dovanoti komandinį užsiėmimą draugų ar artimųjų būryje – stalo žaidimus, degustacijas ar panašias pramogas. Šiems žmonėms dovanojami daiktai turi būti spalvingi, arba su ryškiais akcentais – balionais, nuotraukomis, muzikiniais atvirukais.

Panašūs straipsniai

Leave a Comment