Europos mokėjimo įsakymas – neginčijamos žalos atlyginimui

Nors Europos mokėjimo įsakymo procedūra pradėjo veikti dar 2008 m. pabaigoje, dėl žinių trūkumo lietuviai retai naudojasi galimybe susigrąžinti pinigus už nekokybiškas ar nepristatytas prekes ir nesuteiktas ar nekokybiškas paslaugas, pirktas kitoje Europos Sąjungos valstybėje. „Lietuvos vartotojų instituto” sukurtas filmas pristato, kaip vartotojai gali pasinaudoti Europos mokėjimo įsakymo procedūra.

2008 m. gruodžio 12 d. visose Europos Sąjungos valstybėse, išskyrus Daniją, įsigaliojo Europos mokėjimo įsakymo procedūra, kuri vartotojams sudaro galimybę paprasčiau, greičiau bei pigiau išspręsti piniginius ginčus su pardavėjais ar paslaugų teikėjais iš kitų ES valstybių. Vis dėlto tyrimai rodo, kad dėl žinių trūkumo ir pasitikėjimo procedūromis stokos Lietuvos vartotojai retai naudojasi šia galimybe.

Europos mokėjimo įsakymo procedūra – palyginti nesudėtinga. Pirmiausia Europos e. teisingumo portale www.e-justice.europa.eu  reikia užpildyti standartinę prašymo išduoti Europos mokėjimo įsakymą formą, kurioje nurodomos ginčo šalys, reikalavimo suma, apibūdinami reikalavimą pagrindžiantys įrodymai ir kiti duomenys. Išsispausdintą prašymą lietuvių ir atsakovo kalbomis lieka pateikti kompetentingam teismui.

„Jei prašymas atitinka formalius kriterijus, teismas ne vėliau kaip per 30 dienų privalo išduoti Europos mokėjimo įsakymą. Išduotą dokumentą teismas persiunčia kitoje ES valstybėje narėje esančiam atsakovui. Tai paprastai užtrunka ne ilgiau kaip mėnesį. Per 30 dienų nesulaukęs atsakovo prieštaravimų, teismas išduoda pareiškėjui dokumentą, liudijantį Europos mokėjimo įsakymo įsiteisėjimą, kuris iš karto gali būti pateiktas vykdyti antstoliui ar jį atitinkančiam pareigūnui tiek Lietuvoje, tiek bet kurioje kitoje ES valstybėje narėje”, – pasakojo advokatė dr. Laura Gumuliauskienė.

Europos mokėjimo įsakymo procedūra turi keletą privalumų.

– Pirmiausia, ji neribojama reikalavimo dydžiu.

–Antra, Lietuvoje vartotojai yra atleidžiami žyminio mokesčio už prašymą dėl Europos mokėjimo įsakymo išdavimo. Be to, procedūra nereikalauja specialių teisinių žinių, todėl nebūtina samdytis teisininką.

„Pagrindinis Europos mokėjimo įsakymo procedūros trūkumas – ja galima pasinaudoti tik tada, kai atsakovas vartotojo reikalavimo neginčija. Jei atsakovas paprieštarauja, nors ir nepagrįstai, vartotojui teks kreiptis į teismą su ieškiniu pagal įprastas civilinio proceso taisykles. Tačiau pabandyti bet kuriuo atveju tikrai verta, nes ši procedūra nekainuoja nei daug laiko, nei daug pinigų”, – sako L. Gumuliauskienė.

„Lietuvos vartotojų instituto” sukurtame filme Europos mokėjimo įsakymo procedūra pristatoma pasitelkiant organizuotos turistinės kelionės pavyzdį. Veikėja, nepatenkinta kelionių organizatorių nesuteiktomis žadėtomis paslaugomis, apsisprendžia kreiptis į teismą dėl žalos atlyginimo. Filmo tema pasirinkta atsižvelgiant į Eurobarometro tyrimų duomenis, pagal kuriuos dažniausi vartotojų skundai transporto srityje yra susiję arba su jų kaip oro keleivių teisėmis (57 %), arba su poilsio ir kultūros paslaugų kokybe (23,7%). Europos mokėjimo įsakymo procedūrą pristatantį filmą galite rasti socialinio tinklo youtube.com „Lietuvos vartotojų instituto” paskyroje http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&NR=1&v=7wPqtko7k8A  .

Filmas sukurtas įgyvendinant projektą „Informuotumo apie teisę kreiptis į teismus didinimas”, kuris yra finansuojamas Europos Komisijos Specialiosios civilinės teisenos programos (2007-2013), Lietuvos vartotojų instituto, Bulgarijos nacionalinės vartotojų asociacijos „Aktyvūs vartotojai”, Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis. Plačiau: http://www.vartotojai.lt/lt/civiline-teisena

Panašūs straipsniai

Leave a Comment